Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Firma stále nezalesnila pozemky na Žďársku. Inspektoři ČIŽP jí uložili další pokutu

| zdroj: ČIŽP0

Firma stále nezalesnila pozemky na Žďársku. Inspektoři ČIŽP jí uložili další pokutu

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě jí za to uložili další pokutu, tentokrát 388 tisíc korun.

Firma nezalesnila pozemek v katastrálním území Hrdá Ves o výměře 0,87 ha, lesní pozemek v k. ú. Věžná na Moravě (0,13 ha) ani v k. ú. Zlatkov (0,94 ha). Na lesním pozemku k. ú. Hrdá Ves byla mýtní úmyslná těžba ukončena v dubnu 2016. Těžbou vznikla holina, která měla být nejpozději do dubna 2018 zalesněna. Na pozemcích v k. ú. Zlatkov byla ukončena těžba v lednu 2016 a holiny měly být zalesněny nejpozději do ledna 2018. Na pozemku v k. ú. Zlatkov byla těžba ukončena v květnu 2016, holina měla být zalesněna nejpozději do května 2018.

„V únoru 2019 jsme upozornili firmu, že už v roce 2018 uplynula zákonná lhůta pro zalesnění všech uvedených pozemků a je tedy její povinností je bezodkladně zalesnit. Aby to mohla splnit, oznámili jsme jí kontrolu až po uplynutí jarní vegetační sezóny. Kontrola v červnu 2019 ale prokázala, že firma neudělala nic. Proto jsme jí uložili pokutu 241 tisíc korun,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě. Po uplynutí letní a podzimní vegetační sezóny, tedy po dalším období, kdy bylo možné protiprávní stav napravit, zahájili v prosinci 2019 inspektoři další kontrolu. Ani na jednom z pozemků nebyla provedena ani příprava pro zalesnění.

Inspekce hodnotí jednání firmy jako účelové. I přes opakovaná upozorňování nezalesnila ani jednu holinu. I přes uloženou pokutu bylo nezalesnění finančně výhodnější, než provedení nákladné přípravy zabuřenělých lesních pozemků, jejich zalesnění a péče o nově založené lesní porosty. „Převádění lesních pozemků mezi právnickými osobami proběhlo v relativně krátkém časovém období, které navíc nápadně kopíruje termíny lhůt dané zákonem pro zalesnění a lhůt pro osvobození od daně z převodu nemovitostí,“ uvedl Panský.

Popsaný stav je v rozporu se zákonem o lesích, který ukládá vlastníku lesa povinnost holinu zalesnit do dvou let a lesní porosty na ní zajistit do sedmi let od jejího vzniku. Odlesnění s sebou vždy přináší zásadní změny a to nejen v nadzemní, porostní složce, ale také fyzikální, chemické i biologické změny lesního pozemku, které jsou výsledkem působení pro les škodlivých činitelů.

Foto: zdroj ČIŽP

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ