Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Elektromobilita v praxi

| autor: Hana Tomášková0

Elektromobilita v praxi

V pražském Olympiku právě probíhá 2. ročník konference Elektromobilita v praxi. Koná se pod záštitou Ministerstva vnitra, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Hospodářské komory ČR. Organizátorem akce je B.I.D services. Komunální a Průmyslová ekologie jsou mediálními partnery konference.

Bez dotací to nepůjde, municipality to nemohou platit z vlastního rozpočtu

Je potřeba se vývoji nebránit, ale bez dotací to nepůjde," říká Ivan Adamec, starosta města Trutnov a poslanec Parlamentu ČR. Hovoří o elektromobilitě z pohledu města Trutnova. Zásadním a pilotním projektem je ekologizace vozového parku pro MHD Trutnov. Mezi základní požadavky města patřila 100 % nízkopodlažnost a nízkoemisní/ bezemisní vozidla.

„Cena projektu byla 83 milionů, z toho 85 % hradila dotace z IROP," informujeIvan Adamec. Jako problém do budoucna vidí fakt, že obměna vozového parku proběhla najednou. Odpisy se nevytvářely, pouze 15 %. „Problém nastane v tom okamžiku, kdy celé flotile skončí životnost," upozorňuje Adamec.

Dále uvádí, že nejlépe dnes vycházejí kombinované vozy. Nemáme infrastrukturu na dobíjení. Další spornou oblastí je spotřební daň - pokud bychom zatížili elektřinu vysokou spotřební daní, bude to ekonomický problém. „Dnes je vývoj zatím pozadu před očekáváním z hlediska čisté elektromobility," říká Ivan Adamec. Za jedno elektroauto koupíte 3 vozy na standardní pohon. Bez dotací to nepůjde. Municipality to nemohou platit z vlastního rozpočtu.

Program Eko-energie k využití OZE, úspor energie, nízkouhlíkové technologie 

„Vidíte, že máme mnohem širší rozptyl," ukazuje Ondřej Tomšej, vedoucí oddělení pro Programy podpory OP PIK prioritní osy 3, MPO ČR, když představuje Program Eko - energie. Prostředky k čerpání jsou stále k dispozici. „Ještě nejsou ta správná auta na trhu, říkají žadatelé o dotace," vysvětluje Ondřej Tomšej nedostatek žádostí v rámci některých výzev v oblasti elektromobility. Potenciál je tam ale značný.

O jednotlivých výzvách vás budeme detailně informovat v samostatném článku.

Konference dále pokračuje přednáškami z oblasti elektromobility z pohledu státní správy, podnikatelských subjektů, dobíjení či obnovitelných zdrojů energie. V odpoledním bloku je připravený diskuzní panel na téma Budoucnost dobíjení v České republice.

Nejzajímavější informace vám představíme v dalších článcích.

Foto: Petr JarolímekMáte dotazy či připomínky?

Napištenám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.
Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert