Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Dnes slavíme Den Země

| autor: Hana Tomášková0

Zeme_rouska (2).png
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Každý rok si 22. dubna připomínáme Den Země. Po celém světě se konají akce na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Současné aktivity jsou bohužel ovlivněny pandemií, takže probíhají většinou online formou.

Den Země od roku 1970

Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970 v USA. Od roku 1971 začala Den Země organizovat OSN. V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. V současnosti probíhá každoročně ve více než 193 zemích světa a je koordinován organizací Earth Day Network.

Den Země v České republice

KRNAP

Řada ekologických sdružení chystá akce pro školy a širší veřejnost. Například Správa KRNAP pořádala obvykle oslavu Dne Země spojenou s aktivitami ve vrchlabském zámeckém parku a rovněž ve svém středisku ekologické výchovy KRTEK. To ale vzhledem k současným bezpečnostním opatřením není možné. Proto pracovníci Správy KRNAP přichystali pro zájemce manuál jednoduchých aktivit. Zahrnuje mimo jiné materiály jako Pidiatlásek toho, co teď kvete (pdf 1,5 MB), (Ne)hmyzí atlásek (pdf 563 kB), Cena o jarního slavíka (pdf 696 kB), Nahrávky – zpěv ptáků (zip 9,3 MB), Hmyzí hotel (pdf 2,1 MB) či Budka pro sýkorky (pdf 228 kB).

Pardubický kraj

Také školy a ekocentra (organizace EVVO) v Pardubickém kraji připravují každoročně na 22. dubna zajímavý program. Letos vytvořili akci Den Země Pardubický kraj 2021, která je třídenní a nabízí osvětu i zábavu pro všechny. Ve čtvrtek 22.4.2021 se bude vyplňovat kvíz a pak proběhne losování. Vítěz vyhrajte adopční list na jedno ze třech zvířátek zachráněných v Záchranné stanici Lipec. Na děti čekají plyšáci v podobách adoptovaných zvířat. Na pátek 23.4.2021 je naplánován úkol v podobě nakreslení obrázku přírody související s oslavou Dne Země a natočení krátkého videa. V sobotu 24.4.2021 bude třeba vyplnit tajenku. Více se o akci dozvíte zde.

Praha 10 Malešice

Malešice uspořádají tento rok již 17. ročník akce Den Země. Opět nachystají zajímavý program z oblastí životního prostředí a udržitelného rozvoje. Na sobotu 24.dubna se počítá s individuálním úklidem v Malešickém le­síku v době od 9 do 12 h. Mimořádně o víkendu již v dubnu pro fanoušky jara otevře botanická zahrada ( 13–17 hod. ). Následovat bude možnost telefonické konzultace kvality spánku ( 14–18 hod.) a online cvičení 5 Tibeťanů ( 17–18 hod.). Od čtvrtka 22. dubna odpoledne do pondělí 26. dubna večer bude možné vyplnit tři online kvízy, nabízí se procházka po naučné stezce sv. Josefa v Malešicích, možnost prohlédnout si Školní botanickou zahradu v Malešicích či výprava za sochami Malešic. Další informace o akci a plánech na podzimní oslavy Dne Země najdete zde.

Zemi máme jen jednu

Oslavovat Den Země, ať již organizovaně či každý samostatně, by bylo vhodné častěji než jednou za rok. Nemusí to být jen formou speciálních akcí. Stačí myslet na Zemi a chovat se k ní ohleduplně. K dispozici je nám prozatím jen jedna planeta a je vhodné o ni pečovat a hýčkat si ji.

Zdroj informací: Wikipedie, Správa KRNAP, Ekoosvěta, Malešice

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS