Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Dnes je den biologické rozmanitosti 

| autor: redakce0

Dnes je den biologické rozmanitosti 

Úmluva o bilogické rozmanitosti  (Convention on Biological Diversity, CBD) patří k nejvýznamnějším mezinárodním mnohostranným úmluvám v oblasti životního prostředí. Byla poprvé vystavena k podpisu na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji 5. června 1992 a v platnost vstoupila již 29. prosince 1993. Úmluva o bilogické rozmanitosti má k 30.9.2006 úctyhodných 188 smluvních stran.

Úmluva v ČR vstoupila v platnost v březnu 1994 a jejím plněním je pověřeno Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství ČR. V roce 1997 byl zřízen Český výbor pro úmluvu o bilogické rozmanitosti.

Úmluva si klade tři základní cíle:

  • ochranu biologické rozmanitosti, která je chápána jako rozmanitost všech živých organismů a systémů, jichž jsou tyto organismy součástí,

  • udržitelné využívání jejích složek,

  • spravedlivé a rovnocenné rozdělování přínosů plynoucích z genetických zdrojů.

Vláda České republiky schválila dne 9. března 2016 svým usnesením Strategii ochrany biologické rozmanitosti České republiky 2016-2025 (Strategie). Jde o dokument, který má být podle článku 6 Úmluvy o biologické rozmanitosti (Úmluva, Rio de Janeiro, 1992) hlavním strategickým materiálem ochrany biologické rozmanitosti každé smluvní strany Úmluvy. Úmluva je celosvětově hodnocena jako klíčový dokument v ochraně biologické rozmanitosti na všech třech úrovních (genová, druhová a ekosystémová).

Další informace:

Informační systém Úmluvy o biologické rozmanitosti

CBD

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema