ČHMÚ: Stále více vody v podzemí

| zdroj: ČHMÚ0

ČHMÚ: Stále více vody v podzemí

Situace se výrazně zlepšila zejména na Moravě, kde srážkově velmi vydatné poslední týdny června, vedly k nárůstu hladiny podzemních vod na silně až mimořádně nadnormální úroveň. Také na střední a jižní Moravě, kde se vyskytují horniny se zhoršenou propustností pro vodu, se situace zlepšila až na normální úroveň.

V některých oblastech na jihu Moravy (například Břeclavsko), kde byl dlouhodobě velký deficit mělkých zvodní, dosahuje hladina normální úrovně poprvé od začátku roku.

V Čechách je situace nejpříznivější ve východních a severovýchodních Čechách, mezi Českomoravskou vrchovinou a Orlickými horami je stav mělkých zvodní mimořádně nadnormální. Na zbylém území Čech převažuje normální stav.

Jedinou oblastí, která zůstává silně podnormální, je oblast Mostecka, kde se může částečně projevovat efekt srážkového stínu pod Krušnými horami.

Čtěte více (dokument pdf).

Foto: pixabay