Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Česká inspekce životního prostředí oslavila své třicátiny

| zdroj: ČIŽP0

aktuality.jpg
zdroj: ČIŽP

V úterý 19. října proběhla na půdě inspekce skromná oslava věnovaná jejímu třicetiletému výročí (1991 – 2021). Kromě některých zaměstnanců z oblastních inspektorátů se akce zúčastnilo i několik pamětníků a zástupci organizací resortu životního prostředí, z nichž si někteří v závěru vzali slovo a popřáli inspekci mnoho úspěchů do dalších let.

Pozvaní byli kromě zesnulého Ing. Jana Slance všech sedm ředitelů, kteří v minulosti inspekci vedli. Dostavili se nakonec Ing. Marie Šeborová a Ing. Michael Barchánek.

Jako první vystoupil současný ředitel Erik Geuss (v pořadí devátý ředitel), který se zamyslel nad tím, jak se životní prostředí a inspekce jako taková promítla do jeho života. Kromě jiného si ve svém projevu zasteskl nad velice nízkým finančním ohodnocením inspektorů, u nichž jakoby stát hřešil na jejich fandovství a zaujetí pro přírodu, které věnují svou vysokou odbornost a osobní nasazení za velice nízkou mzdu. „Od počátku jsem cítil na všech fórech vůči dnešnímu oslavenci respekt,“ uvedl ředitel Geuss. „Respekt odborný i lidský. Respekt k činnosti, která je z definice nevděčná a náročná nejen na odborné znalosti, ale i na charakter a chování kontrolujících.“ Jen okrajově se pak dotkl kalamity na Bečvě, a to v souvislosti se zúčtováním své práce za uplynulých sedm let. Tu ohodnotil  jako odbornou, maximálně objektivní a důsledně apolitickou, ve smyslu padni komu padni. „Bohužel se vyskytla jedna výjimka, a tou se stala nešťastná havárie na Bečvě v září 2020. Politizace této kauzy vznikla mimo inspekci, která však  neměla a nemá možnosti efektivně se bránit spoustě mediálních a politiky opakovaných nepravd a útoků,“ uvedl ředitel Geuss.

Poté se mohli přítomní seznámit s vývojem inspekce s ohledem na různé aspekty – například v jen lehce se zvyšujícím počtem inspektorů za třicet let v poměru s mnohonásobně větším množstvím podnětů, s vývojem počtu rozhodnutí a podobně. Ředitel odboru technické ochrany životního prostředí a integrované prevence pak spolu s ředitelem odboru ochrany lesa, přírody a CITES Janem Klapušem přiblížili rozsah a vývoj činnosti odborných oddělení inspekce.

Svými vzpomínkami přispěli i přítomní pamětníci. Ředitel pražského inspektorátu Václav Beroušek vysvětlil počátky inspekce, jak se jednotlivé resorty slučovaly a vznikaly. K počátkům inspekce se vyjádřil i pamětník Pavel Šulc, který pomáhal vytvářet Oblastní inspektorát v Havlíčkově Brodě. Bývalý vedoucí oddělení ochrany ovzduší se zmínil o počátečních problémech při práci inspektorů přímo v terénu a o jejich praktických činnostech. Ing. Jaroslav Růžička patří mezi největší odborníky v oblasti ochrany vod – tímto tématem se také zabývá už od 60. let minulého století. Svým příspěvkem objasnil vývoj vodohospodářské činnosti v naší zemi ještě před vznikem stávající inspekce. Další pamětník – Václav Kortus – pracoval na ochraně ovzduší na Ostravsku. Velice živým způsobem přiblížil boj za lepší ovzduší v tomto specifickém regionu ještě za socialismu, kdy ochrana životního prostředí byla v pozadí společenského zájmu. Jako perličku vytáhl i téma slepého inspektora, který na inspekci v jejích dřevních dobách působil. S aktuálním tématem vystoupil ředitel olomouckého inspektorátu David Petr, který rozebral pikantní případ, kdy pod rouškou inspekční kontroly policie odhalila a poté zlikvidovala drogový gang, jenž řídil monopolní výrobu a distribuci pervitinu nejen pro oblast Olomoucka, ale i části Slovenska, Polska a Rakouska.

Svou troškou ze svých vzpomínek přispěli i někteří přítomní bývalí ředitelé inspekce. Konkrétně tedy Ing. Marie Šeborová, která inspekci řídila v letech 1993 až 1997 a Ing. Michael Barchánek, který byl pověřený řízením ještě před paní Šeborovou v letech 1992 až 1993. Svou spokojenost s celou akcí vyjádřilo potleskem zhruba padesát přítomných diváků.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo