Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Češi ušetří za zemní plyn díky teplému počasí

| autor: Český plynárenský svaz - TZ0

Češi ušetří za zemní plyn díky teplému počasí
  • Průměrně mohou domácnosti dosáhnout úspory až několika set korun
  • Spotřeba plynu v ČR klesla navzdory jeho rostoucí oblibě

„Přestože topná sezona končí oficiálně až 31.května, už nyní lze říci, že se díky nadprůměrně vysokým teplotám bude vyznačovat nižší spotřebou zemního plynu oproti předcházející zimě. Odhaduji, že za celou topnou sezonu ušetří domácnost, která topí zemním plynem, řádově stovky korun,“ uvedla Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu (ČPS).

Společnost GasNet, provozovatel plynárenské distribuční soustavy na celém území ČR s výjimkou hlavního města Prahy a Jihočeského kraje, zaznamenala nejvyšší spotřebu letošní zimy 23. ledna, konkrétně to bylo 39 mil. m3.

Pro srovnání v roce 2018 registrovali nejvyšší spotřebu 28. února, a to přes 44 milionů m3 a o rok dříve to bylo 10. ledna, kdy šlo o téměř 42 milionů m3.

V případě nízkých zimních teplot je zásobování zemním plynem posilováno čerpáním kapacit z podzemních zásobníků plynu. Jejich největším provozovatelem u nás je společnost innogy Gas Storage.

„Ještě do poloviny listopadu jsme zaznamenávaly nízké hodnoty denního těženého množství plynu. Teprve poté jsme dosáhli již pro tento měsíc charakterističtějších denních hodnot těžby, která svého vrcholu dosáhla letos v lednu.

Intenzivní těžba pokračovala také v prvních únorových dnech, kdy zásobníky plynu pokrývaly více než polovinu celkové denní spotřeby v České republice.

Březnové těžby jsou, opět především kvůli počasí, výrazně nižší, než jsme v tomto období zvyklí. K polovině března jsme tak měli k dispozici stále ještě více než 27 % kapacity našeho virtuálního zásobníku, což odpovídá 739 milionům m3,“ řekl ke spotřebě zemního plynu Lubor Veleba, CEO, jednatel innogy Gas Storage.

Navzdory nižší spotřebě zájem o vytápění zemním plynem v Česku naopak průběžně roste. Dokazují to například dosavadní výsledky programu kotlíkových dotací, ve kterém se zájem o plynové kotle zhruba zdvojnásobil. Plynaři v posledních dvou letech rovněž evidují několikanásobný nárůst počtu oživení tzv. mrtvých přípojek plynu.

„Zemní plyn je pro městské a příměstské aglomerace nejvhodnějším způsobem vytápění a zájem o využívání tohoto ekologického paliva je plošný, přípojky lidé obnovují na celém území ČR,“ připomněla L. Kovačovská s tím, že ve Středočeském a v Jihomoravském kraji jsou počty aktivací oproti ostatním regionům dvojnásobné.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT