Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Čenkovice jsou krajským tahounem v třídění odpadu

| zdroj: Pardubický kraj0

aktuality.jpg
zdroj: Pardubický kraj

Oblíbená soutěž obcí v třídění odpadu O perníkovou popelnici 2021 má své vítěze. Patnáctý ročník soutěže ovládla obec Čenkovice, které vedle vítězství ve vlastní kategorii připadl i triumf absolutního vítěze.

„Skutečnost, že se samosprávám v Pardubickém kraji daří v tomto směru stále lépe komunikovat s občany a zlepšovat podmínky pro nakládání s odpady, je výbornou vizitkou pro samotné obce, pro jejich občany a ve svém důsledku i pro celý Pardubický kraj. Velmi si toho vážím, i když vím, že to není jednoduché. Chtěl bych proto vedení všech obcí a měst a hlavně všem odpovědným spoluobčanům moc poděkovat. Není to vždy samozřejmé a stačí velmi málo, aby se toto snažení pokazilo. Problematika a řešení nakládání s odpady včetně třídění je vlastně takový nikdy nekončící příběh. Je to běh na dlouhou trať, který vyžaduje trpělivost i důslednost. My ho ale musíme podstupovat kvůli budoucnosti. Kvůli přírodě a kvůli budoucím generacím,“ poznamenal radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.

Čenkovice uspěly v soutěži již poněkolikáté. V turisty oblíbené horské obci třídí občané papír, sklo, plasty, textil, jedlé tuky a oleje a drobný kovový odpad. Pro všechny druhy odpadů mají k dispozici sběrné nádoby na jednom místě. „V soutěži se nám daří hlavně díky lidem, kteří jsou v tomto směru uvědomělí. Přestože odpadu přibývá, tím víc se občané snaží třídit. Snažíme se jít jim vstříc, a proto máme nasmlouvaný týdenní svoz. Ze zkušenosti z okolních obcí vím, že lidé třídit přestanou, pokud už v kontejnerech není místo,“ uvedl starosta obce Josef Dostálek.

Oceňování úspěšných obcí a měst, jejichž občané poctivě třídí odpad, se letos opět konalo v tradičním jarním termínu, slavnostní vyhlášení se pak uskutečnilo v Dřítči u Pardubic. Soutěž O perníkovou popelnici každoročně pořádá společnost EKO-KOM společně s Pardubickým krajem. Tradiční součástí slavnostního vyhlášení je i ocenění obcí, které si dobře vedly v rámci zpětného odběru vysloužilého elektra kolektivních systémů Elektrowin a ASEKOL.

Hlavním kritériem pro hodnocení je množství vytříděného papíru, plastů, skla a kovů v kilogramech na obyvatele za rok. Body navíc mohou města a obce získat za sběr čirého skla, nápojových kartonů, kovů a papíru mimo veřejnou sběrnou síť, sběrné dvory a sběrná místa.

Obce v Pardubickém kraji patří v třídění odpadu k těm nejlepším v republice. V minulém roce dosáhlo velkého úspěchu město Choceň, když zvítězilo nejen ve své kategorii soutěže O perníkovou popelnici, ale ovládlo i celorepublikovou soutěž O křišťálovou popelnici.

Výsledky soutěže O perníkovou popelnici 2021:

Obce do 300 obyvatel

  1. obec Čenkovice
  2. obec Pustá Rybná
  3. obec Plchovice

Obce do 2 000 obyvatel

  1. obec Helvíkovice 
  2. obec Pastviny
  3. obec Libchavy

Obce nad 2 000 obyvatel

  1. město Holice  
  2. město Choceň
  3. obec Opatovice nad Labem

Absolutní vítěz
obec Čenkovice

Skokan roku  
obec Poběžovice u Holic

Kolektivní systém Elektrowin

obce do 2 000 obyvatel město Nasavrky
obce od 2 001 obyvatel město Jablonné nad Orlicí
speciální cena  město Přelouč

Kolektivní systém ASEKOL

obce do 2 000 obyvatel obec Moravany
obce do 5 000 obyvatel město Proseč
obce nad 5 000 obyvatel město Přelouč
speciální odměna obec Svídnice

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema