Bělá pod Pradědem proměnila hospodaření s odpady

| zdroj: JRK0

JRK.jpg
zdroj: JRK

Odpadové hospodářství obce Bělá pod Pradědem v okrese Jeseník prošlo zásadní změnou. Nově je vybaveno takzvanými chytrými technologiemi – především jde o nový systém evidence odpadů.

Od něj si samospráva obce slibuje výrazně větší množství vytříděných odpadů a s tím spojené úspory. V obci tak budou zastupitelé, s pomocí této novinky, sledovat skutečné množství odpadu.

Chytrý systém evidence odpadů bude mimo jiné v Bělé pod Pradědem sledovat parametry odpadu a umožní tak optimalizaci frekvence svozů či množství svozových nádob. Evidenční systém tedy může obci přinést úspory v oblasti odpadového hospodářství a zároveň ji připraví na přísnější legislativu.

Data šetří peníze

Našim občanům nabízíme různé termíny svozu odpadů a každý si tak volí frekvenci, která mu vyhovuje. Systém je funkční, přesto nutně potřebujeme přesnější evidenci odpadů. Víme totiž, že nás čeká zásadní zdražení likvidace komunálního odpadu a proto jsou pro nás zásadní jasná data, která budeme moci zpracovávat do strategií. A to vše nám přináší evidenční systém odpadů ECONIT,“ vysvětlil místostarosta Bělé Robert Neugebauer.

Jednoduché fungování

Systém ECONIT, který obec Česká Ves zavedla, se jmenuje ECONIT a je součástí komplexního řešení společnosti JRK. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru obce Bělá pod Pradědem.