Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Baterie mají svůj svátek! Blíží se Evropský týden recyklace baterií

| zdroj: Ecobat0

baterie.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Druhý zářijový týden byl vyhlášen Evropským týdnem recyklace baterií. Od pondělí 7. do neděle 13. září proběhnou po celé Evropě včetně České republiky osvětové aktivity na podporu třídění baterií. A jak se můžete zapojit vy?

Prohledejte šuplíky a použité baterie z nich odevzdejte na sběrných místech, odkud poputují na recyklaci. Anebo si objednejte krabičku ECOCHEESE, která se stane vaším pomocníkem při skladování použitých baterií u vás doma. Zapojit se můžete i do soutěže na Facebooku s názvem Česko třídí baterie!

V České republice Evropský týden recyklace baterií koordinuje nezisková společnost ECOBAT a další informace najdete na jejím webu www.ecobat.cz anebo na FB ECOCHEESE.

Pokud máte rádi přírodu, neměla by žádná vaše vybitá baterie skončit v odpadkovém koši. Už proto, že odevzdávat baterie k recyklaci je velmi snadné – aktuálně je v České republice více než 22 tisíc sběrných míst. Oblíbené jsou červené venkovní kontejnery na elektro s otvorem na baterie, dále je můžete odevzdávat v obchodech všude tam, kde se baterie prodávají. Sběrná místa jsou i v některých školách, městských a obecních úřadech nebo ve firmách. Od srpna lze baterie odevzdávat také v pobočkové síti České pošty.

Tradice evropského svátku recyklace baterií vznikla už před pěti lety a může nás těšit, že to bylo díky iniciativě České republiky,“ říká Eva Gallatová z neziskové společnosti ECOBAT, která zajišťuje sběr a recyklaci baterií v České republice. Právě ECOBAT před lety s touto myšlenkou přišel a získal pro ni podporu ostatních významných evropských kolektivních systémů, které se zaměřují na sběr baterií.

Jak se můžete také připojit k oslavám Evropského týdne recyklace baterií (ETRB)?

  • Na www.ecocheese.cz si zdarma objednejte krabičku ECOCHEESE. Využijete ji na skladování vybitých baterií u vás doma, než je odnesete na sběrná místa k recyklaci.
  • Dávejte přednost nabíjecím bateriím. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale díky opakovanému použití se vám investice brzo vrátí. Zároveň nepředstavují takovou zátěž pro životní prostředí.
  • Pokud jste na sociálních sítích, pak se na FB profilu ECOCHEESE můžete zapojit do soutěže Česko třídí baterie! a pochlubit se tím, jak ve vaší obci či městě sbíráte baterie.

Od roku 2015 jsme si vždy 9. září připomínali Evropský den recyklace baterií. Vyhlašovatel této události evropská asociace EUCOBAT, která reprezentuje 16 kolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 20 evropských zemí, se od roku 2018 rozhodla svátek recyklace baterek rozšířit na celý týden. Cílem je ještě zvýšit osvětu a povědomí evropské veřejnosti o významu třídění a recyklace baterií.

Češi patří v třídění a recyklaci baterií mezi evropskou elitu. Opakovaně plní přísné evropské normy, které členským zemím EU ukládají k recyklaci odevzdat minimálně 45 % všech baterií uvedených na trh. Podle průzkumu ECOBATu s využitím platformy IPSOS Instant Research již 75 % lidí v České republice baterie třídí. Každoročně na recyklaci odevzdají kolem 1 700 tun použitých baterií.

ECOBAT s.r.o., je nezisková organizace, která od roku 2002 zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií v České republice. V roce 2019 zpětně odebrala 1 696 tun baterií, což představuje 46 % baterií dodaných na trh. ECOBAT provozuje více než 22 000 míst zpětného odběru.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards