Místní aliance – Městské a regionální sítě vyzývají EU k udržení kurzu v oblasti Zelené dohody

| zdroj: SMO ČR0

pexels-goumbik-928199
zdroj: pexels

V reakci na potřebu silnějšího zapojení na lokální úrovni v procesu evropské integrace environmentálních cílů se Sdružení měst a regionů pro udržitelné hospodaření se zdroji (ACR+) spojilo se sedmi dalšími předními evropskými asociacemi měst a regionů – Rada evropských obcí a regionů (CEMR), Climate Alliance, Energy Cities, Eurocities, FEDARENE, ICLEI Europe a POLIS – aby vytvořilo Místní alianci. Tato iniciativa má za cíl podpořit implementaci Zelené dohody pro Evropu přímo v městských a regionálních oblastech.

Ve společném dopise aliance vyzývá přední představitele Evropské unie, aby zvýšili úsilí o nalezení efektivních způsobů, jak Zelenou dohodu realizovat na místní úrovni. Je klíčové, aby EU „v rámci tohoto a příštího mandátu Evropské komise zachovala směr, kterým se Zelená dohoda ubírá“, jak uvádí asociace.

Tento apel přichází v době, kdy se EU potýká s výzvami, jako je ztížené schvalování zákona o obnově přírody v Evropské radě a nedávné problémy s vyřazením spalovacích motorů, což podkopává cíle Zelené dohody. Blížící se volby do Evropského parlamentu zdůrazňují potřebu, aby EU zůstala vedoucí silou v oblasti klimatické politiky na globální úrovni.

S ohledem na očekávané složitosti v klimatické legislativě jsou místní lídři pevně přesvědčeni, že závazek EU dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 by měl zůstat prioritou. Je nezbytné zajistit spravedlivý přechod, který bude ku prospěchu lidí i planety. Vzhledem k tomu, že města a regiony implementují nejméně 70 % evropské legislativy v oblasti ekologických opatření, je zřejmé, že právě tyto úrovně vlády hrají klíčovou roli v transformaci evropských společností směrem ke klimatické neutralitě.

Aktuálně městské a regionální samosprávy v EU mobilizují přibližně 58 % veřejných výdajů významných z hlediska klimatu, čímž překonávají úsilí svých centrálních vlád. Toto úsilí ilustruje zásadní význam lokálního řízení v boji proti klimatickým změnám a v podpoře udržitelného rozvoje.

Místní aliance potvrzuje své odhodlání spolupracovat s národními vládami, Evropskou radou, Komisí a Evropským parlamentem, aby se zajistilo, že Evropská zelená dohoda se stane realitou pro všechny občany napříč Evropou.

Local Alliance Letter for Commissionners - DGs- Spitzenkandidats.pdf