AKTUALITY

Energetický regulační úřad zveřejnil statistiky pro elektroenergetiku a plynárenství za poslední loňské čtvrtletí. Nadprůměrně teplá zima a další faktory se v meziročním srovnání projevily na nižší čtvrtletní spotřebě plynu i elektřiny.

Od sametové revoluce jsme z domácností zvládli vytvořit perfektní systém na třídění odpadu. Žlutá, modrá a zelená jsou barvy známější než barvy semaforu. Náš problém to ale navzdory všemu nevyřešilo – stále se utápíme v hromadách odpadu. Kam tedy s ním?

Do Česka oficiálně dorazilo environmentální rozhodnutí polského Regionálního ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi o posouzení vlivů prodloužení těžby na dole Turow. České ekologické organizace se proti rozhodnutí mohou nyní odvolat.

Přidělení kotlíkových dotací celkem 1 426 úspěšným žadatelům schválila Rada Zlínského kraje. Rozděleno mezi ně bude 159 688 519 korun.

O veřejné osvětlení v Praze se stará společnost Technologie hlavního města Prahy, a.s. (THMP), která převzala správu, provoz a údržbu veřejného osvětlení v červnu 2018.

Liberecký kraj, jako druhý český region, se zapojuje do evropské platformy Water Smart Territories a pomáhá definovat stěžejní vodohospodářská témata. Kraj se zaměří na úbytek zásob podzemních vod, koncentraci pesticidních látek, retenci vody v krajině, využití čistírenských kalů či digitalizaci vodohospodářských dat.

Osmašedesát miliónů korun navíc chce získat Olomoucký kraj na projekt výměny kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním za moderní a ekologičtější zdroje tepla.

Do letošního krajského kola přehlídky žákovských projektů ENERSOL postoupilo ve třech kategoriích 14 projektů. Sedm nejlepší projektů porota nominovala do celostátního kola, kde jsou tradičně řešitelé z Vysočiny považováni za těžkou konkurenci.

Ministerstvo životního prostředí otevřelo pro příjem žádostí Program péče o krajinu. Přispívá tak na projekty k udržení a zlepšování dochovaných přírodních i kulturních hodnot krajiny.

Tradiční Krajská setkání jsou třináctidílným maratonem jednodenních konferenčních akcí pro starostky a starosty nejen členských obcí Svazu, ale i těch nečlenských, pro které aktuální témata samospráv podávají odborníci na danou oblast.