AKTUALITY

Příští týden bude na ostravské Černé louce opět patřit veletrhu Infotherma o vytápění, úsporách energií a smysluplném využívání obnovitelných zdrojů energie.

Vláda České republiky v pondělí schválila podmínky použití finančních prostředků Státního fondu rozvoje bydlení formou úvěru poskytovaného na energetickou modernizaci bytových domů.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v úterý provoz společnosti CEMEX v Prachovicích a seznámil se také s fungováním dceřiné společnosti EcoWasteEnergy, která vyrábí alternativní paliva z tříděného odpadu.

Středočeský kraj se aktivně zapojil do snižování a kompenzace tzv. uhlíkové stopy a do tohoto svého záměru aktivně zapojuje své příspěvkové organizace, školy a snaží se vytvořit podmínky pro co nejširší zapojení měst a obcí.

Na půdu Poslanecké sněmovny se dostává balíček nové odpadové legislativy (nový zákon o odpadech, o vybraných výrobcích s ukončenou životností, novela zákona o obalech a tzv. změnový zákon), která má za úkol nastartovat transformaci českého odpadového hospodářství v cirkulární ekonomiku.

​Karlovarský kraj ve spolupráci se společnostmi EKO-KOM, ASEKOL a ELEKTROWIN realizoval osvětovou a informační kampaň v Léčebných lázních Lázně Kynžvart.

Částku 300 tisíc korun poskytne kraj Potravinové bance Libereckého kraje, z.s. Její činnost spočívá v darování, rozdělování a dobrovolné bezplatné pomoci.

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Oblastního inspektorátu v Plzni uložili pokutu 100 tisíc korun Městu Dobřany za velmi závažné porušování zákona o odpadech v kompostárně, kterou provozovalo v areálu sběrného dvora.

Sanace lagun po chemičce Ostramo v Ostravě pokračuje podle plánu. K 31. prosinci 2019 společnost AVE CZ, odpadové hospodářství odvezla z areálu lagun 30.755 tun upravených kalů k ekologické likvidaci. Na zbývající množství má čas do konce letošního roku. Na likvidaci dohlíží státní podnik Diamo.

Od roku 2021 by měla začít platit nová legislativa o odpadovém hospodářství. Přinese množství změn, kromě jiného zvýšení poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu a možnost obce více motivovat občany ke třídění.