AKTUALITY

Až do 11. září se mohou školská zařízení z celého regionu hlásit do projektu Zelená škola Olomouckého kraje ve školním roce 2019/2020. Titul hejtmanství udělí těm vzdělávacím institucím, které se při výuce zaměřují na přírodu, vzorně třídí odpad nebo podnikají další ekologické aktivity.

Z loni zrekonstruovaného Dominikánského náměstí zmizela auta a jeho přeměnu ve vstřícný veřejný prostor by měly dovršit nové vodní prvky. Jak dopadla architektonicko-výtvarná soutěž na jejich podobu, uvidí lidé na výstavě, která probíhá v Urban centru na Mečové ulici.

Speciální portál s webovou adresou data.olomouc.eu je místem, odkud může kdokoliv používat shromážděné informace – takzvaná otevřená data. K dispozici je nyní deset mapových aplikací a pět datových sad.

Stavební firma TM Stav, spol. s r. o. se sídlem v Jasenici nakládala s odpady v rozporu se zákonem o odpadech. Od října 2018 do července 2019 provedla nepovolenou terénní úpravu 5 140 m3 odpadní výkopové zeminy na pozemcích v k. ú. Jablůnka, které však nebyly schváleným zařízením podle zákona o odpadech ani podle stavebního zákona.

Současná čistírna odpadních vod z roku 1996 je přetížena a technologické zařízení vyžaduje po letech spolehlivého fungování kvůli opotřebení výměnu. Kapacita se zvýší ze současných pěti tisíc ekvivalentních obyvatel na 8 800.

Lesy České republiky v rámci svého programu Vracíme vodu lesu, největšího v historii podniku, zatím dokončily 70 staveb, 130 dalších staví a 150 projekčně připravují. Celkový roční účet činí 230 milionů korun. A program pokračuje.

Jihomoravský kraj nakoupil pro sebe a pro 207 svých příspěvkových organizací přes 134 tisíc megawatthodin (MWh) zemního plynu na rok 2021, zemní plyn bude odebírán ve 440 odběrných místech.

Vzhledem k vývoji počasí, kdy se v řadě měst a obcí průměrné denní teploty pohybovaly pod hranicí 13 °C, topily po loňsku i letos teplárny až do konce topného období, které podle vyhlášky končí posledního května. Přitom předloni se přestalo topit dokonce už v polovině dubna. Podle dlouhodobého průměru se s vytápěním končí v polovině května.

Na mapovém portálu Středočeské kraje je k dispozici nová mapová aplikace Kotlíkové dotace – III. výzva, která nabízí základní přehled o aktuálním stavu přijatých žádostí v rámci projektu III. výzvy Kotlíkových dotací.

Olomoucké hejtmanství se stalo jednou z mála krajských samospráv, které se podařilo získat certifikát na systém managementu hospodaření s energií. Důležité osvědčení převzal v pondělí 1. června hejtman Ladislav Okleštěk přímo z rukou zástupce certifikační společnosti.